לשון הרע

אז מהי לשון הרע?

חוק איסור לשון הרע הוא חוק המסדיר את הכללים בענייני הוצאת דיבה ולשון הרע.  

חוק זה קובע רשימה של איסורים החלים על כל בני האדם שאם יעברו עליהם יחשבו כתוצאה מכך למוציאי לשון הרע.

לשון הרע היא דבר או עניין שפרסומו יכול: להשפיל אדם בעיני החברה או לעשות אותו למטרה לשנאה לבוז או ללעז, לבזות אותו בשל מעשים התנהגות או תכונות של אותו בן אדם, לפגוע במשרתו של בן אדם ולבזות אדם בגלל גזעו, דתו, מוצאו, מינו, נטייתו המינית או מקום מגוריו.

על פי הפסיקה, המבחן שבאמצעותו יקבע שדברים כאלה או אחרים שפורסמו  על ידי בן אדם מסוים על בן אחד אחר יהוו לשון הרע, הוא מבחן אובייקטיבי; זאת אומרת , מבחן שלא נקבע על פי כיצד הבן אדם עליו פורסמו הדברים הרגיש כתוצאה מכך אלא מה שקובע הוא איך החברה עלולה לקבל את הדברים שפורסמו.

חוק זה קובע שפרסום לשון הרע מהווה עוולה אזרחית ועשוי להוות גם עבירה פלילית שדינה שנת מאסר, ובתנאי שהאדם פרסם לשון הרע במטרה מכוונת לפגוע. בנוסף, החוק מונה שורה רחבה של הדרכים לפרסום לשון הרע- בע"פ, בדפוס או בכתב (כולל ציור, תנועה, צליל, דמות וכל אמצעי אחר). על מנת לבסס את העוולה, החוק דורש שהפרסום יהיה ליותר מרק הנפגע, זאת אומרת לפחות בן אדם אחד בנוסף לנפגע שהיה חשוף לפרסום לשון הרע המדובר.

לסיכום, לא כל פרסום או אמירה נחשבים לפרסום לשון הרע. יש לבחון כל מקרה לגופו וליישם את החוק בהתאם לנסיבות המיוחדות של אותו מקרה. על מנת לקבל את מה שמגיע לכם על פי חוק, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום זה.

פנה אלינו

 • שם מלא
  אימייל
  טלפון
  נושא
  טלפון :09-7407840
  פקס:09-7407841
  רחוב התע"ש 10,
  ת.ד. 2094, כפר סבא.