עצות מועילות לשני הצדדים בעסקת נדל"ן

במאמר זה נספק עצות כלליות לשני הצדדים המעורבים בעסקת נדלן- הרוכש והמוכר.

העצה הראשונה והחשובה ביותר היא שלכל צד רצוי שיהיה עורך דין. עבור מרבית האנשים, עסקת הנדל"ן היא אחת העסקאות הגדולות בחייהם, ולכן כדאי לא לחסוך בעלויות ובמיוחד לא עלויות של מקצוען שביכולתו לעשות את רכישתכם או מכירתכם בטוחה.

עצות למוכר

1)     לפני התחלת תהליך המכירה, עליכם לוודא שאין שיעבודים או מסים עלשהם על הנכס הנמכר. דבר חשוב במיוחד- עברו עם עורך דין מקרקעין על מס השבח.

2)     סביר להניח כי כשחתמתם על הסכם המכר וקבלתם מקדמה ממחיר הנכס, עליכם יהיה לחתום על אישו לרישום הערת אזהרה בנכס על שם הרוכש, הערה זו אומרת שלרוכש יש זכויות מסוימות בנכס שלכן, אף על פי שתהליך העברת הזכויות עוד לא הושלם לסופו, ונרשמת במרשם הזכויות בלשכת רישום מקרקעין. במקביל לכך תצטרכו לוודא שישנו מסמך המבטל את זכויות אלה במקרה של התבטלות העסקה לפני השלמתה.

עצות לרוכש

1)     עצה ברורה מאליה היא שעליכם לראות את הנכס, אבל, מומלץ לראות את הנכס בשעות ומועדים שונים על מנת להמנע מהפתעות לא רצויות אחרי הקנייה.

2)     וודאו שבעלי הנכס הם אכן הבני האדם איתם אתם עורכים את העסקה והחוזה. דרשו מהם אישור רישום זכויות עדכני המגיע מלשכת רישום מקרקעין או ממקרקעי ישראל. לעולם אל תמשיכו בקניה ללא אישור כזה עדכני.

3)     בדקו לגבי הנכס הנרכש שאין עליו הערות אזהרה או שעבודים כלשהם. במקרה ויש שעבוד, וודאו שהמוכר יסיר אותם ויביא לכם קבלת אישור הסרה. במקרה וישנן הערות אזהרה, רצוי לבטל את העסקה.

4)     שלמו מקדמה רק על הערת אזהרה תחת שמכם.

5)     שלמו מס רכישה עבור הנכס. במקרה זה, ודאו שעורך דינכם מתאים עת עלות מס זה למקרה שלכם.

6)     בדקו את התכנונים העתידיים על האיזור בו הנכס נמצא. תכניות עתידיות עלולות להוריד או להעלות את ערך הנכס המיועד לרכישה.

7)     ולבסוף, דאגו לקחת עותק של הסכם הרכישה.

פנה אלינו

 • שם מלא
  אימייל
  טלפון
  נושא
  טלפון :09-7407840
  פקס:09-7407841
  רחוב התע"ש 10,
  ת.ד. 2094, כפר סבא.