פיצויים ותביעות בתאונת דרכים

תאונות דרכים בארצינו הן אכן מכת מדינה. הממשלה עצמה מתמקדת בהורדת והפחתת מספר תאונות הדרכים, ואף אחד לא יאשים אותם. אבל, בזמן שהם מתמודדים עם אספקט זה, נפגעי התאונות צריכים להתמודד עם מגבלות גופניות, סבל ונוסף על כל אלה- התביעות.

נפגעי תאונות דרכים (נהגים, נוסעים במכונית שנפגעה, הולכי רגל שנפגעו) זכאים לתביעה על נזקי הגוף שנגרמו להם כתוצאה מהתאונה, ואותם הם תובעים מחברת הביטוח של הנהג שפגע בהם או ברכב בו היו.

למרות שאינם מאוד נפוצים, ואינם חוקיים בעליל, ישנם  מקרים בהם לרכב או הנהג הפוגעים אין ביטוח חובה. במקרים כאלה הנפגעים צריכים לתבוע את הפיצויים המגיעים להם מקרן מיוחדת הנקראית 'קרנית'. קרן זו משלמת פיצויים לנפגעים גם בתאונות פגע וברח וגם בתאונות בהן אין לנהג הפוגע ביטוח. כמובן שמיותר לציין שנהג פוגע אשר אין לו ביטוח חובה לא זכאי לשום פיצוי מקרן זו או כל מוסד אחר.

פיצויים אשר משולמים לנפגעים בתאונות דרכים נועדו למספר מטרות:

–          כיסוי אובדן כושר עבודה (בין אם זמני ובין אם קבוע) אשר נגרם בגין התאונה.

–          כיסוי הוצאות רפואיות, הכוללות את הנסיעות לקבלת הטיפולים הרפואיים.

–          פיצוי על עוגמת הנפש הנגרמה כתוצאה מהתאונה, כלומר כאבים וסבל.

סכום הפיצויים נקבע בהחלטת בית משפט. בית המשפט מביא מומחים אשר יעריכו את מצב הנפגע ויתרגמו את ליקויי הבריאות של הנפגע כתוצאה מהתאונה לטבלאות של אחוזי נכות. במקום זה יש לציין שישנו הבדל בין נכות שהיא רפואית לנכות שהיא תפקודית; נכות רפואית מוערכת על ידי גורמים רפואיים בעוד שהתפקודית היא מידת הפגיעה ביכולת האדם הנפגע לעסוק בעבודתו ולהתפרנס ממנה.

חשוב מאוד לזכור, המומחים המובאים לבית המשפט על מנת לקבוע את אחוזי הנכות לא ניתנים לבחירה על ידי הנפגע. לכן מומלץ מאוד בתביעות פיצויים בגין פגיעות גוף, להעזר בעורך דין המתמחה בתאונות דרכים, אשר יכול לעזור רבות והשפיע על גובה הפיצויים שיתקבלו.

פנה אלינו

 • שם מלא
  אימייל
  טלפון
  נושא
  טלפון :09-7407840
  פקס:09-7407841
  רחוב התע"ש 10,
  ת.ד. 2094, כפר סבא.