רכבים חלקאיים

כחלק מעבודה חקלאית ישנו שימוש בכלים ממוכנים רבים כגון טרקטורים, קוטפות, קומביין, מחפרונים ואחרים. מה קורה כאשר קורות תאונות עבודה עם כלים אלה, האם אלה תאונות דרכים?

על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אם נפגעתם בתאונת דרכים אתם זכאים לקבלת פיצוי מחברת ביטוח של הרכב שגרם לפגיעה בלי קשר למי אשם ובאילו נסיבות התרחשה התאונה, ובלבד שהוכח שהנזק שנגרם לגוף אכן נגרם בעקבות תאונת הדרכים על פי הגדרתה בחוק. על פי זאת, אם נגרם למישהו  נזק גופני בזמן עבודה עם כלי חלקאי ממונע, יש לו אינטרס להוכיח שתאונה זו הייתה תאונת דרכים שכן קל יותר לתבוע פיצויים במצב כזה.

על מנת להוכיח שהנזק נגרם כתוצאה מתאונת דרכים כהגדרתה בחוק על הנפגע להוכיח קודם כל שהנזק קרה כתוצאה משימוש ברכב מנועי אשר הגדרתו בחוק היא "רכז הנע בכוח מכני על פני הקרקע ועיקר יעודו לשמש לתחבורה ייבשתית, לרבות רכבות, טרקטור, מכונה נידת הכשירה לנוע בכוח מכני בכביש ורכב נגרר או נתמך על ידי רכב מנועי". מה שזה אומר הוא שטרקטורים למינהם נחשבים ללא ספק לרכב מנועי ומפאת זאת נזק גופני שנגרם כתוצאה מעבודה עליהם אשר תואם להגדרה של תאונת דרכים יזכה בפיצויים גם אם התאונה התרחשה בשדה חלקאי וללא מעורבות של רכבים אחרים. גם נזק שנגרם כתוצאה מנפילה של חלקים מהרכב או  המטען שעליו תוך כדי נסיעה יחשב כתאונת דרכים ויזכה את הנפגע בפיצויים.

אם כך, מומלץ מאוד במקרה של פגיעות גוף מטרקטור, מטען שנפל, כלי חקלאי, מכלים חלקאים וכו' להעזר ולהתייעץ עם עורך דין לנזיקין המומחה בתחום על מנת לבחון אם תאונה זו אכן מוגדרת כתאונת דרכים, כמובן שבכפוף לתקפות פוליסת ביטוח רכב בזמן האירוע.

פנה אלינו

 • שם מלא
  אימייל
  טלפון
  נושא
  טלפון :09-7407840
  פקס:09-7407841
  רחוב התע"ש 10,
  ת.ד. 2094, כפר סבא.