תאונות דרכים: למה הן קורות וכיצד ניתן למנוע אותן

לצערנו, בישראל נפגעים אנשים רבים כתוצאה מתאונות דרכים. בין אם אתם נהגים צעירים או וותיקים, הולכי רגל או רוכבי אופניים, הכביש  יהיה מקום מסוכן בשבילכם. התאונות מתרחשות לרוב בגלל גורמים אנושיים או טכניים. תאונות דרכים קלות יכולות להסתיים לכל היותר בפגיעה קלה ברכב, בעוד שתאונות קשות יכולות לגרום לטרגדיות איומות כגון נזק גופני בלתי הפיך ומוות. האם יש דרך למנוע תאונות דרכים? לא תמיד זה תלוי בנו. גם אם נהיה נהגים זהירים, יכול להיות ש הנהג ברכב מאחור לא יהיה ערני מספיק.

הגורמים

הסיבה העיקרית לתאונות דרכים מכונה לרוב "הגורם האנושי". נהג לא זהיר, נהיגה בשכרות, אי ציות לתמרורים, כל אלה נכנסים תחת הקטגוריה של "הגורם האנושי." משפחות רבות איבדו את יקירם בגלל רגע אחד של חוסר סבלנות מצד נהג עצבני. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הסיבה העיקרית לתאונות דרכים בישראל היא אי ציות לרמזור: נהגים שחוצים צומת באור אדום או מה שמכונה "גונבים" רמזור, והולכי רגל שמאסו לעמוד באור אדום. ניתן לייחס את הנתונים הסטטיסטים לחוסר הסבלנות והמזג הישראלי. גישת ה "יהיה בסדר" מובילה לא פעם לאסונות גדולים.

בנוסף לגורם האנושי, קיימים גם הגורם התשתיתי והגורם המכני. בשניהם מדובר על הזנחה של כבישים או של רכבים. תמרורים מעורפלים, כבישים רעועים, כתמי שמן ועוד, יכולים להוביל לגרום לתאונות קשות. בתור נהגים, אנו חסרי אונים מול ההזנחה בתשתיות. כשמדברים על הגורם המכני, מתייחסים למצב הרכב. לא פעם רכבים יהיו מעורבים בתאונות דרכים עקב הזנחה וחוסר תחזוקה.

מניעה

כאמור, לא תמיד זה תלוי בנו. גם אם נהיה נהגים וותיקים ומצטיינים, לא תמיד נוכל לצפות את ההתנהגות של הנהגים האחרים מסביב, ובתור הולכי רגל שמצייתים לרמזורים, לא תמיד נוכל להיות בטוחים שלא יגיח רכב מהצד. חשוב מאוד לא לסמוך רק על הרמזורים. בתור הולכי רגל ונהגים, הערנות שלנו יכולה להציל את חיינו ואת חיי הסובבים אותנו. בתור נהגים, חשוב שנשמור על הרכב שלנו במצב טוב ונדאג לתחזוקה שלו.

אם נפלתם חלילה קורבן לתאונת דרכים, חשוב שתדעו: יש זכויות רפואיות ופיצויים המגיעים לכם. אל תהססו להתייעץ ולהיעזר בעורכי דין.

פנה אלינו

 • שם מלא
  אימייל
  טלפון
  נושא
  טלפון :09-7407840
  פקס:09-7407841
  רחוב התע"ש 10,
  ת.ד. 2094, כפר סבא.